ייעוץ ופיתוח ארגוני

 

 

אני מאמינה -

בעולם המודרני המאופיין בתחרות ובגלובליזציה, אינטנסיביות, ריבוי משימות, צורך לעמוד ביעדים, התמודדות עם הפערים הבין דוריים, התחלופה הקיימת והרצון להיות הכי טוב, כל הזמן, הופך את מקומו של המנהל למורכב. המנהל נמצא בלחץ מתמיד ופעמים רבות מרגיש בודד. התהליך הייעוצי מאפשר עצירה, להרים את הראש מהשוטף, מהדחוף ולבדוק את המקום בו נמצא המנהל, הארגון והצוות. להתבונן על המקום בו הוא היה רוצה להיות, להסתכל לעומק על דברים סמויים וגלויים, מודעים ולא מודעים, ברמה המערכתית וברמה האישית ולהוביל להצבת יעדים, לבקרה, לתמיכה ולאימון ולווי הצוות, לגיבוש כלים פרקטיים ולהתמקדות בנקודות חוזקה של הארגון, תוך לקיחת אחריות על התהליך ושיתוף פעולה עם שאר היחידות בארגון והגעה לתוצאות משמעותיות, מקצועיות, כלכליות ולגאוות יחידה.

 

אני מאמינה שייעוץ משמעותי ואפקטיבי מושתת על מספר עקרונות:

 

שותפות ואמונה בעוצמות וביכולות של האנשים בארגון

לכל ארגון יש את הייחודיות שלו. ישנם ארגונים שאינם יודעים לזהות את נקודות העוצמה שלהם ואינם מחוברים אליהם. חלק מהותי מהייעוץ הוא זיהוי היכולות והעוצמות של האנשים בארגון ושימוש בהם. השינוי בארגון יתאפשר רק מהכוחות הפנימיים. ניהול שינוי אפקטיבי יצמח בתהליך של שותפות בין היועץ והמנהלים המובילים את הארגון.

 

הלכה לצד מעשה

במקביל להתבוננות ולתובנות, יש לגבש כלים מעשיים פרקטיים לשיפור עבודת הצוות בהתאם ליעדים ולמקום שאליו המנהל רוצה להגיע.

 

התבוננות על הגלוי והסמוי

בכל מקום בו קיימת אינטראקציה אנושית ישנה התרחשות במישורים הגלויים והסמויים. לעתים מנהלים את האינטראקציה הניהולית רק במישור הגלוי ולא ערים למידע משמעותי הסמוי מהעין. חברי הצוות הנמצאים לאורך זמן, בתוך הדינמיקה הצוותית, לעתים מתקשים לראות את התמונה כולה. התהליך הייעוצי מסייע בהתבוננות על המישורים השונים, מרחיב את ההסתכלות ומאפשר דרכים נוספות לפתרון בעיות, לקבלת החלטות ולשינוי אוירה.

 

התבוננות מערכתית

הארגון פועל כמערכת שכל שינוי בו משפיע על המערכת כולה ברבדים שונים. על כן, יש להסתכל באופן רחב על המערכת, להבין כיצד היא פועלת ומהן יחסי הגומלין בין חלקי המערכת השונים, מה הם התפקידים של כל חלק במערכת וכיצד הם משרתים את המשימה. התבוננות מערכתית מאפשרת לארגון להבין טוב יותר את הדינמיקה המתרחשת בתוכו ולהוביל תהליכים הלוקחים בחשבון את התמונה כולה.

 

תהליך ולא אירוע חד פעמי

התערבות ייעוצית משמעותית המסייעת למנהלים לקדם דפוסים המקדמים את הארגון ולשנות דפוסים המעכבים אותו. הסתכלות על הייעוץ כתהליך מאפשר לקדם תהליכים לטווח ארוך ולא נקודתית.

 

שילוב העולם הניהולי  והייעוצי

העיסוק בתחום היעוצי והניהולי מפרה אחד את השני. המשפחה היא סוג של ארגון המתקיימת בו דינמיקה דומה לזו של ארגון עסקי. אני מאמינה שגם אם אנו ממלאים תפקידים שונים בחיינו, במשפחה, בעבודה, בחברה, אנחנו עדיין מביאים לכל תפקיד את עצמינו עם המטען האישי, הרגשי והערכי שלנו. שינוי משמעותי יתחולל בהתבוננות מעמיקה על מגוון התפקידים.

שילוב הכלים העומד לרשותי מעולם הניהול ומעולם הייעוץ הארגוני והאישי מאפשרים לי התבוננות מעמיקה ומגוון כלים הן בארגונים והן באנשים.

 

פיתוח ארגוני

במהלך חייו עובר הארגון שלבי התפתחות, שינויים, משברים והתחדשויות. הנהלה חזקה ואחראית שומרת "אצבע על הדופק" ומנווטת את הארגון לכיוון הרצוי. הנהלה כזו יוזמת ומנתבת את השינוי ולא רק מגיבה למתרחש. תהליכי הייעוץ מאפשרים להנהלה לקבל תמונה מלאה על מצב הארגון ולבצע התערבויות שיסייעו לנווט את הארגון לכיוון הרצוי.

 

אבחון ארגוני

תהליך מובנה לגיבוש תמונת מצב מקיפה של הארגון. תמונת מצב זו מספקת מידע להנהלה לצורך קבלת החלטות. האבחון נעשה באמצעות ראיונות עם גורמים בארגון ומחוצה לו - תצפיות, שאלונים וקבוצות מיקוד. בסוף התהליך מוגש דו"ח להנהלה.

 

גיבוש חזון וערכים מובילים

סיוע בגיבוש חזון למנהל ולהנהלת הארגון ובניית מנגנונים להטמעתו בארגון. החזון מהווה קריאת כיוון לארגון על יחידותיו השונות ומהווה מצפן שלאורו פועלים.

 

 

ליצירת קשר....

 

 

קרא עוד על

ייעוץ ארגוני >